Sprawdź swój kulturalny rozkład jazdy

 6 minut

Farmacja Praktyczna

 

Grzegorz Turnau – „Fabryka Klamek”

Ten krakowski bard stworzył swój własny styl muzyczny i kompozycyjny, czasami nawiązujący do muzyki jazzowej, smooth-jazzowej, także do dokonań Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wśród instrumentów główne miejsce zajmuje zawsze fortepian, na którym gra sam Turnau. Towarzyszą mu: saksofon, obój, flet, gitary, smyczki oraz sekcja rytmiczna (perkusja plus bas). Artysta występuje i nagrywa ze swoim stałym zespołem (m.in Jacek Królik, Leszek Szczerba, Sławomir Berny, Robert Kubiszyn czy Mariusz Pędziałek).

Kraków, 5 i 6 grudnia 2010, godz. 20, Klub Studio

Bilety: 35-50 zł

 

The World Famous Glenn Miller Orchestra

Orkiestra Glenn’a Miller’a jest najpopularniejszą i najbardziej pożądaną kapelą swingową na świecie. Mimo, iż początki orkiestry sięgają lat 30 ubiegłego stulecia, to właśnie ona jest niekwestionowanym liderem big-bandowego formatu po dziś dzień. Po śmierci założyciela orkiestry – Glenn’a Miller’a, jego najbliższy przyjaciel –Tex Benek, postanowił kontynuować działalność zespołu już pod nazwą The World Famous GLENN MILLER ORCHESTRA. Od tego momentu grupa nieprzerwanie występuje na całym świecie, dając blisko 300 koncertów rocznie. Śmiało można powiedzieć, że formacja Glenn’a Miller’a to kopalnia hitów. Ani Beatlesi, ani Elvis Presley nie mogą poszczycić się taką liczbą przebojów królujących na pierwszych miejscach list przebojów, jak właśnie Orkiestra Glenn’a Miller’a. Dzięki tak wyśmienitym utworom jak „Moonlight Serenade”, „In the Mood”, „Tuxedo Junction”, „Chattanooga Choo Choo” czy „I’ve Got a Gal in Kalamazoo”, kapela ugruntowała swoją pozycję na scenie. To właśnie one, stały się największymi szlagierami charakterystycznego big-bandowego brzmienia. Fani będą mogli je usłyszeć podczas tego wyjątkowego koncertu. Oczywiście nie zabraknie także nowych utworów, które z całą pewnością zachwycą publiczność. W Polsce Orkiestra Glenn’a Miller’a wystąpi pod batutą wyśmienitego dyrygenta Wil’a Salden’a.

Gdańsk – 2.12.2010, godz. 17 i 20, Polska Filharmonia Bałtycka

Bydgoszcz – 3.12.2010, godz. 20, Opera Nova Widownia

Warszawa – 4.12.2010, godz. 20, Sala Kongresowa PKiN

Kraków – 5.12.2010, godz. 19, Auditorium Maximum UJ

Bilety: 130-250 zł

 

Yamato – The Drummers of Japan

Zespół słynie ze spektakularnych widowisk, na których prezentuje sztukę gry na tradycyjnych bębnach taiko. Występ Yamato – bębniarzy z Japonii – to niezwykłe połączenie odgłosów bębnów z dźwiękami tradycyjnych instrumentów strunowych szarpanych (koto, chappa, shino-bue, samisen, kane). Yamato wspaniale interpretuje muzyczne tradycje, które od wieków związane są z kulturą i religią Kraju Kwitnącej Wiśni. Idealna synchronizacja nie byłaby możliwa bez setek godzin intensywnych treningów i ekstremalnej koncentracji. Przedstawienie, podczas którego bębniarze posługują się kilkoma tuzinami bębnów, o średnicy sięgającej pięciu metrów i pałeczkami o wadze do 3,5 kg, jest niesamowitym przeżyciem. Fantastyczne show jakie prezentują absorbuje taką ilość energii artystów, że potrzebują oni 12 godzin wypoczynku aby zregenerować siły. Unikatowi bębniarze, wśród których zobaczymy również kobiety, od pierwszych uderzeń zachwycają i oczarowują publiczność rytmem, choreografią i dźwiękiem. Dzięki połączeniu instrumentów muzycznych i wyćwiczonej technice gry, występy Yamato oferują widzom niezwykłą różnorodność. Niesamowita energia, akrobacje i humor grających wraz z kolorowymi, autentycznymi japońskimi strojami uzupełniają to niezwykłe widowisko. Grupa, od czasu powstania w 1993 r. występowała na całym świecie dając już ponad 3,5 tys. występów.

Warszawa – 5.12.2010, godz. 19, Sala Kongresowa PKiN

Gdynia – 6.12.2010, godz. 20, Teatr Muzyczny

Zabrze – 8.12.2010, godz. 19, Dom Muzyki i Tańca

Bilety: 90-250 zł

 

Era Jazzu: Carla Bley „Christmas Carols”

Gwiazdą wieczoru w Filharmonii Narodowej będzie wybitna pianista i kompozytorka Carla Bley. Amerykańska artystka postrzegana jest przede wszystkim jako wspaniała kompozytorka oraz pianistka. Carla Bley wraz ze swoim słynnym kwartetem była już gościem Ery Jazzu w 2003 r. zachwycając publiczność Poznania, Warszawy i Krakowa. W zespołach Carli Bley pojawiali się zawsze najwybitniejsi artyści m.in. Pharoah Sanders, Art Farmer, Gary Burton, Charlie Haden czy Steve Swallow. Jej liczne zespoły cieszą się ogromnym powodzeniem ,przedstawiając pełną uroku i łatwą w odbiorze muzykę, Jej nagrania zrealizowane dla ECM Records są jednymi z najważniejszych dokumentów jazzu ostatnich dekad. Galowy koncert Christmas Ery Jazzu jest polska premiera znamienitego albumu „Carla’s Carols”, zestawu jazzowych wersji kolęd i pastorałek., której towarzyszyć będzie Brass Quintet Kunsthochschule Folkwang z Wupptertal oraz jej wieloletni artystyczny partner,. Ów basista zrealizował z jej zespołami najważniejsze nagrania nowoczesnego jazzu ostatnich lat. Jest jednym z najwybitniejszych basistów nowoczesnego jazzu, konsekwentnie poruszającym się w obranej stylistyce, chętnie zapraszanym do współpracy z najwybitniejszymi jazzmanami.

Warszawa – 6.12.2010, godz. 20, Filharmonia Narodowa

Bilety: 90-200 zł

 

Scooby-Doo i Widmo Piratów

Tajemnicza spółka, podróżująca po świecie swoim vanem – Wehikułem Tajemnic, to grupa zwariowanych nastoletnich detektywów oraz ich gadający pies, którzy rozwiązują zagadki nawiedzonych domów, odzyskują skradzione wartościowe przedmioty oraz demaskują przebranych za potwory niegodziwców. Tym razem Tajemnicza Spółka będzie musiała stanąć oko w oko z przerażającym morskim duchem. Aż włos się jeży na samą myśl o tym, co może grozić naszym małym detektywom. Czy obrany przez nich kurs na rozwiązanie zagadki będzie właściwy? Czy po raz kolejny przerażająca zjawa okaże się zwykłym niegodziwcem, przebranym za potwora? A może tym razem Scooby-Doo i jego brygada mają do czynienia z prawdziwym piracki stworem, który zrzuci ich ze statku w morskie głębiny? Przyłącz się do zabawy, poczuj smak przygody i razem z naszymi bohaterami rozwiąż kolejną zagadkę!

Warszawa: 11.12.2010, godz. 14.30 i 18, Sala Kongresowa PkiN; 12.12.2010, godz. 11 i 14.30, Sala Kongresowa PKiN

Bilety: 50-100 zł

Zobacz też

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej

Wielkie odkrycie

Dobranoc na zdrowie