Rola technika farmaceutycznego wymaga doprecyzowania

 5 minut

Czy możliwe jest objęcie większą kontrolą kształcenia techników przez samorządy aptekarskie, chociażby przez weryfikację szkół?

Wiedza poszczególnych członków społeczeństwa jest wartością służącą całemu społeczeństwu. Uregulujmy zatem zagadnienia przedstawione powyżej, a nikt nie będzie przeciwko dokształcaniu techników farmaceutycznych. To, czy pieczę nad wykonywaniem zawodu technika farmaceutycznego, a co za tym idzie i podyplomowego jego kształcenia, miałby sprawować samorząd aptekarski, wymaga dalszej dyskusji.

Podstawa prawna

Ustawa Prawo Farmaceutyczne z dnia 6 września 2001 r. ( Dz. U. z dn. 31 października 2001 r.):
Art. 90.

Przy wykonywaniu w aptece czynności fachowych mogą być zatrudnieni wyłącznie farmaceuci i technicy farmaceutyczni w granicach ich uprawnień zawodowych.

Art. 91.

1. Technik farmaceutyczny, posiadający dwuletnią praktykę w aptece w pełnym wymiarze czasu pracy, może wykonywać w aptece czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyjątkiem produktów leczniczych mających w swoim składzie:

– substancje bardzo silnie działające określone w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
– substancje odurzające,
– substancje psychotropowe grupy I-P oraz II-P
– określone w odrębnych przepisach.

2. Technik farmaceutyczny, o którym mowa w ust. 1, może również wykonywać czynności pomocnicze przy sporządzaniu i przygotowywaniu preparatów leczniczych, o których mowa w art. 86 ust. 3 pkt 1-4 oraz pkt 6.

3. Minister właściwy do spraw zdrowia określa, w drodze rozporządzenia, program praktyki w aptece oraz sposób i tryb jej odbywania przez technika farmaceutycznego, uwzględniając w szczególności zakres wiedzy niezbędnej do wykonywania czynności określonych w ust. 1 i 2, obowiązki opiekuna praktyki, zakres czynności, które mogą być wykonywane samodzielnie przez praktykanta, formę i sposób prowadzenia dziennika praktyki aptecznej.

Propozycje Ministerstwa Zdrowia, dotyczące uregulowania zawodów medycznych, m.in. zawodu technik farmaceutyczny powstały w 2005 r. Projekt ustawy kilka razy był przedstawiany do społecznej konsultacji, ostatnio jego wersja pojawiła się 31 maja 2010 r. W obecnym projekcie uchyla się ust. 2 art. 91 ustawy Prawo farmaceutyczne, dotyczące pracy techników w aptece szpitalnej. Wymienia się zadania zawodowe techników w zał. Nr 1 do ustawy, będące dokładnym zapisem ust. 2.

 

rozmawiała: Lilianna Bartowska-Lewicka

Strony: 1 2