Resort zdrowia ogłosił jesienną strategię walki z koronawirusem

 2 minuty

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zaprezentował w czwartek 3 września br. strategię dotyczącą jesiennej walki z COVID-19, która „ma być odpowiedzią na specyfikę tej sytuacji”.

„Przed nami trudny okres. Na jesieni pojawi się wiele zachorowań. Mamy grypę, mamy infekcje dróg oddechowych, mamy koronawirusa. Te wszystkie zachorowania będą się na siebie nakładały. Musimy się przygotować na nową strategię” – wyjaśnił szef MZ, o czym donosi serwis Medexpress.pl.

MZ przygotowało cztery obszary działań w związku z pandemią. Po pierwsze nastąpią zmiany organizacyjne. „Chcemy powołać trzy poziomy szpitalnictwa, które będą odpowiedzialne za leczenie chorych na koronawirusa. Pierwszy poziom to szpitale powiatowe, gdzie zostaną utworzone specjalne izolatki. Pacjent zostanie przyjęty, przetestowany i skierowany tam, gdzie będzie leczony. Pozostałe dwa poziomy będą zajmowały się specjalistycznym leczeniem” – tłumaczył Adam Niedzielski.

Minister wspomniał o rozbudowie sieci wymazowych tzw. tzw. drive-thru i wydłużeniu czasu ich pracy. Powiedział, że 91 proc. z tych mobilnych punktów jest czynne tylko 2 godziny.

Drugi obszar obejmie zasady testowania. „Chcemy się skoncentrować na pacjentach objawowych i pacjentach z grup ryzyka. W grupach ryzyka są pacjenci z uzdrowisk, osoby przyjmowane do hospicjów i domów opieki społecznej. Nadal będziemy testować medyków” – podkreślił.

Trzeci obszar to tzw. odpowiedzialność społeczna. „Nie możemy zapominać o działaniach prewencyjnych. Pomagają one zatrzymać koronawirusa. Dezynfekcja, dystans i maseczki pomogą nam w walce z pandemią” – powiedział szef MZ.

Istotą czwartego obszaru są szczepienia przeciwko grypie. „Mamy okres nakładania się zachorowań na grypę i koronawirusa. Im więcej osób się zaszczepi, tym mniej będzie zachorowań. Będziemy starali się zrobić wszystko, by liczba szczepionek była jak największa. W tej chwili mamy potwierdzoną dostawę na 1,8 mln szczepionek. Zamierzamy zapewnić obywatelom 2 mln szczepionek” – zapewnił Minister Zdrowia. Dodał, że pierwsze szczepionki są już w hurtowniach. Pod koniec września wejdą do dystrybucji.

źródło: Medexpress.pl