Pytania do eksperta – realizacja programu 75+

 9 minut

Niedawno weszła w życie nowelizacja ustawy mówiąca o tym, że zamiennik nie musi być tańszy i mieć mniejszego i równego limitu. Jak to jest w sprawie recept „S”? Realizujemy dokładnie wypisaną firmę lub tańszą? Czy o kilka groszy refundacja zostanie cofnięta?
Stosownie do art. 44a ust. 1 ustawy z 11.05.2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (dalej: ustawa o refundacji), jeżeli recepta jest wystawiona przez lekarza POZ, pielęgniarkę POZ lub jest receptą „pro autore” i „pro familia” wystawioną przez lekarza bez umowy z NFZ dla osoby po 75. r.ż., osoba wydająca lek ma obowiązek poinformowania o możliwości nabycia zamiennika, który znajduje się w wykazie leków bezpłatnych i na życzenie wydać lek z tego wykazu. Oznacza to, iż zamiennik, aby mógł zostać wydany nieodpłatnie, musi znajdować się na liście „S”. W przeciwnym wypadku (zamiennika spoza listy „S”) lek będzie wydany odpłatnie.

Czy na recepcie „S” musi być wpisana odpłatność?
Tak. Zgodnie z § 6 ust. 2 rozporządzenia MZ w sprawie recept lekarskich lekarz ma obowiązek nanieść na recepcie z uprawnieniem dodatkowym poziom odpłatności za lek. Oznaczenia odpłatności nie są wymagane jedynie w przypadku recept wystawianych dla pacjentów posiadających uprawnienie IB oraz dla leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzanych z zagranicy dla pacjenta na zasadach określonych w art. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne albo w art. 29a ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. O powyższym obowiązku przypomina także komunikat Ministra Zdrowia z dnia 23 sierpnia 2016 r. wydany dla pracowników POZ i farmaceutów dotyczący leków 75+. W ww. komunikacie czytamy, iż w polu „odpłatność” należy wpisać poziom odpłatności, z jakim lek byłby ordynowany w przypadku refundacji na zasadach ogólnych (czyli R lub 30%, lub 50%). W przypadku, gdy na recepcie nie wpisano odpłatności (lub np. wpisano w sposób nieczytelny), aptekarz lub osoba wydająca lek postępuje zgodnie z § 16 ust. 1 pkt 1 lit. h ww. rozporządzenia, tj. ma prawo wydać lek ze zniżką, zgodnie z uprawnieniem przysługującym pacjentowi. Innymi słowy wydaje lek, tak jakby odpłatność była zaznaczona.

Czy farmaceuta może wydać zamiennik spoza listy „S” i jaka będzie wtedy odpłatność dla pacjenta?
Z art. 44a ustawy o refundacji wynika, iż zamieniać leki można tylko w obrębie jednego wykazu, tzn. wykazu leków refundowanych bądź wykazu leków refundowanych dla 75+. Innymi słowy farmaceuta może wydać zamiennik leku, o ile znajduje się on na liście „S”. W innym wypadku, tj. gdy pacjent zażąda wydania mu leku zawierającego tę samą substancję czynną, lecz nie znajdującego się na liście leków refundowanych dla seniorów 75+, będzie się musiał liczyć ze 100% odpłatnością.

Strony: 1 2 3