Piramida żywieniowa – fakty i mity

 10 minut

Stopień VII
ZALECENIA: Znajdziemy tu dania typu fast food, mocno oczyszczone produkty zbożowe z mąki pszennej, biały ryż, białe pszenne makarony, pieczywo cukiernicze, tłuste czerwone mięso – szczególnie smażone, słodycze (wafelki, batoniki, żelki, cukierki, lizaki itp.), tłuszcze nasycone i trans (obecne w słodyczach, tłustych produktach mlecznych – śmietanka kremówka czy smażonych lub odsmażanych daniach).
UWAGA! Z czubka piramidy możemy zrezygnować całkowicie. Jeśli jednak po te produkty będziemy sięgać z rozwagą, okazjonalnie – nie wpłynie to katastrofalnie na nasze zdrowie!

***

Węglowodany
Nie wszyscy zgadzają się z zaleceniami piramidy. Dość modny ostatnio pogląd, że węglowodany powinny być wyeliminowane z diety niemal całkowicie, poszerza swoje kręgi. Zanim jednak zaczniemy negować ten składnik naszej diety, pamiętajmy, że żytni chleb na zakwasie czy kasze bezglutenowe to zupełnie inne źródło węglowodanów niż biały chleb, kajzerki czy pizza na pszennym spodzie. Węglowodany występujące w produktach pełnoziarnistych pomagają utrzymać uczucie sytości i wpływają korzystnie na pracę jelit. Także ziemniaki, które są obwiniane za wszelkie zło i często zostają wyeliminowane w menu jako pierwsze przy odchudzaniu, znajdują się na najniższym szczeblu. Dzięki temu, że są lekkostrawne, mają odkwaszające właściwości, są bogate w potas i mają dość niską kaloryczność – pod warunkiem, że nie polejemy ich skwarkami i tłustym sosem.

Dieta wysokobiałkowa
Dieta wysokobiałkowa (np. Dukana) na szczęście lata świetności ma już za sobą. Czym może grozić? Najwcześniejsze objawy to niedobory pokarmowe i zakwaszenie organizmu. Zanim zastosujemy jakąkolwiek „sezonową” dietę, warto sobie uświadomić, że żadna nie powinna być ukierunkowana wyłącznie na spadek masy ciała. Musi przede wszystkim uczyć prawidłowych nawyków żywieniowych i dostarczać wszystkich składników niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Redukcja masy ciała powinna być „efektem ubocznym” stosowania zdrowej diety. Warto też zaznaczyć, że po zastosowaniu diety Dukana wraca się do „normalnego” odżywiania, a wówczas często boleśnie przekonujemy się, czym jest efekt jo-jo.

Tłuszcze bez limitu
Dieta Kwaśniewskiego także nakazuje eliminację węglowodanów. Zamiast nich zaleca jednak spożywanie nieograniczonych ilości tłuszczu. To kolejna dieta nie poparta rzetelnymi i wiarygodnymi badaniami naukowymi. Monotonne żywienie ograniczające do absolutnego minimum węglowodany, warzywa i owoce nie pokrywa zapotrzebowania m.in. na witaminy z grupy B, witaminę C, potas, wapń, magnez czy miedź. Niekontrolowana podaż cholesterolu i triglicerydów może w perspektywie czasu predysponować do wystąpienia miażdżycy. Zbyt duża ilość witaminy A, w którą bogate są produkty zalecane w żywieniu optymalnym, kumuluje się w wątrobie, prowadząc do jej uszkodzenia.

Strony: 1 2 3 4