Odpowiedzialność osobista kierownika apteki

 9 minut

Innym ważnym elementem odpowiedzialności jest odpowiedzialność przed organami administracji państwowej i samorządowej. Apteki są ważnym elementem systemu opieki zdrowotnej i muszą funkcjonować zgodnie z przyjętymi przepisami, normami i procedurami, aby zapewnić najwyższą jakość i bezpieczeństwo świadczonych usług swoim pacjentom. To właśnie kierownik odpowiada za spełnianie tych wszystkich warunków. Wszelkie niedociągnięcia rzutujące na pracę apteki są monitorowane przez Inspektora Farmaceutycznego. Co więcej szerokie uprawnienia przyznane NFZ dają mu możliwość przekazywania informacji o nieprawidłowościach uzyskanych w trakcie kontroli, a nie dotyczących bezpośrednio jurysdykcji kontrolującego, odpowiednim w tym zakresie organom. Dlatego pamiętajmy, że działamy w sieci powiązań. W przypadku zaniedbań kierownika Inspekcja Farmaceutyczna oprócz wszczęcia postępowania administracyjnego kieruje informację do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, a ten po zapoznaniu się ze zgłoszonymi przez Inspekcję zarzutami najczęściej kieruje sprawę do rozpatrzenia samorządowemu sądowi aptekarskiemu. Sąd ten może nie tylko udzielić kary porządkowej, jak np. upomnienie czy nagana, co ma już istotny wpływ na możliwość pełnienia funkcji kierownika i korzystania z pełni praw członka samorządu aptekarskiego, ale ma on także umocowanie do czasowego zawieszenia/ograniczenia prawa wykonywania zawodu, a nawet do jego odebrania.

Wracając do kwestii odpowiedzialności kierownika apteki przed Narodowym Funduszem Zdrowia, według powszechnie obowiązującej wykładni prawnej, nie jest ona związana bezpośrednio z podpisywanymi przez niego umowami apteki z NFZ. Kierownik mimo złożenia podpisu pod umową nie jest w pełni stroną w tej umowie. Jego umocowanie dotyczy podmiotowości do reprezentowania apteki podczas kontroli NFZ. Odpowiada zatem za nieprawidłowości, które wynikną w trakcie jej przeprowadzania. Odpowiedzialność kierownika wynika głównie z faktu, iż jest tzw. osobą uprawnioną, tzn. farmaceutą, a jako farmaceuta może świadczyć wszelkie usługi farmaceutyczne. Jako farmaceuta jest on uprawniony do wydania konkretnego produktu leczniczego, konkretnemu pacjentowi i w konkretnej sytuacji, które to wydanie poświadcza swym własnoręcznym podpisem zamieszczanym na recepcie podczas potwierdzania jej realizacji. Co do zasady, na konkretnym farmaceucie, który zrealizował receptę, ciąży odpowiedzialność wobec właściciela apteki i to tylko w przypadku, gdy NFZ odmówi jej refundacji. Natomiast pozostaje kwestia odpowiedzialności merytorycznej związanej z funkcjami kontrolnymi w obrębie apteki, za które niewątpliwie ponosi odpowiedzialność kierownik, co znajduje swoje uzasadnienie w orzeczeniach sądów aptekarskich. Kierownik każdorazowo odpowiada również za zestawienia refundacyjne od strony formalnej, administracyjnej.

Ostatnią kwestią, którą chciałem poruszyć jest odpowiedzialność kierownika apteki względem pacjentów – ta kwestia jest chyba zrozumiała i jasna dla wszystkich. Być albo nie być dla apteki to kwestia realizacji potrzeb pacjenta, to umiejętność odkrywania i zaspokajania potrzeb, z którymi się do nas zwracają. Niestety dzisiaj coraz rzadziej słyszymy o misji a jeżeli już, to pojęcie to jest mocno wypaczone. Warto abyśmy przypomnieli sobie znaczenia słowa misja i zastanowili się jak w dzisiejszych czasach możemy je realizować z czystym sumieniem.

Podsumowując, warto podkreślić, że doskonałe przygotowanie, kompetencje i predyspozycje kierownika pozwalają na realizowanie spójnej wizji prowadzenia apteki i harmonijne łączenie kwestii merytorycznych, biznesowych i ludzkich. A co najważniejsze – pozwalają zminimalizować konsekwencje związane z odpowiedzialnością ciążącą na kierowniku apteki. Kierownik będący jednocześnie managerem sam decyduję o wszystkim, a co najistotniejsze – decyduje się na odpowiedzialne ponoszenie konsekwencji swoich przemyślanych działań. Daje to komfort pracy i możliwość kształtowania wizerunku apteki, co z kolei pozwala realizować się zawodowo i daje satysfakcję z jej wykonywania.

Strony: 1 2 3