Odpowiedzialność osobista kierownika apteki

 9 minut

Jak już wspomniałem, odpowiedzialność ta wynika zarówno z pobudek formalnych (ustawowych) jak i nieformalnych (np. moralnych czy etycznych, chociaż i tutaj jako jeden z zawodów tzw. zaufania publicznego doczekaliśmy się regulacji zwanej zasadami etyki i deontologii zawodowej farmaceuty). Podejmując się pełnienia funkcji kierownika musimy pamiętać, że poddajemy się pewnym rygorom i jednocześnie stajemy na ich straży. Bycie kierownikiem to zobowiązanie się do sumiennego i starannego wykonywania swoich obowiązków zgodnie z obowiązującymi przepisami, a szczególnie:

  • Prawa farmaceutycznego,
  • Ustawy o izbach aptekarskich,
  • Zasad etyki i deontologii zawodowej aptekarza RP,
  • Ustawy refundacyjnej,
  • Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Musimy pamiętać o tym, że odpowiedzialność osobista kierownika może być rozpatrywana w aspekcie karnym, finansowym i ludzkim.

Dla pracodawcy coraz istotniejsze są kompetencje managerskie osoby pełniącej funkcję kierownika, a nie tylko tytularne. Niestety do tej pory wśród niektórych farmaceutów pokutuje pogląd, że kierownik apteki to nie kierownik jednostki gospodarczo-organizacyjnej, a jedynie funkcja związana z merytorycznymi wymogami ustawowymi. W ten sposób sami stawiamy się na przegranej pozycji, gdyż nie mając wpływu na funkcjonowanie apteki i tak ponosimy pełną odpowiedzialność za nią. W niektórych aptekach można też zaobserwować wyraźny konflikt interesów między kierownikiem a właścicielem. Podczas gdy ten pierwszy koncentruje się na wypełnianiu wymogów merytorycznych i ustawowych dotyczących pracy apteki, ten drugi, jako przedsiębiorca oczekuje przede wszystkim wyników finansowych. Konflikty te mogą pojawiać się m.in. w kwestiach dotyczących reklamy i promocji apteki, sposobu realizowania recept oraz polityki kadrowej.

Co do polityki kadrowej, istotną kwestią jest umiejętność budowania przez kierownika z jednej strony autorytetu, z drugiej zaś wzajemnego szacunku personelu. Kierownik powinien być osobą konsolidującą zespół, umiejącą wpływać na relacje, często mentorem i nauczycielem – szczególnie dla młodego personelu. Jednocześnie należy pamiętać, że kierownik nie będący właścicielem apteki, jak każdy inny jej pracownik odpowiada za jakość wykonywanej pracy również przed swoim pracodawcą. Zakres tej odpowiedzialności regulują przepisy Kodeksu Pracy (w przypadku osób zatrudnionych na umowy o pracę) jak i Kodeksu Cywilnego (pod który podlegają inne, często już dzisiaj spotykane „formy zatrudnienia”). Sytuacje te dotyczą też odpowiedzialności finansowej za nieuzasadnione szkody poniesione przez właściciela apteki, a wynikające z nieprawidłowego wypełniania obowiązków przez kierownika w związku z pełnioną funkcją i jej umocowaniem ustawodawczym. Zgodnie z Kodeksem Pracy i Kodeksem Cywilnym kierownik może odpowiadać przed pracodawcą za nieuzasadnione straty finansowe.

Strony: 1 2 3