Łysienie u kobiet – mit czy tabu

 9 minut

W przypadku łysienia plackowatego obserwuje się dość dobrą odpowiedź na leczenie kortykosteroidami, lecz ich skuteczność jest ograniczona. Często bowiem przy próbie odstawienia obserwuje się szybki nawrót objawów.

Z innych preparatów stosowanych w terapii należy wymienić aplikowany miejscowo minoksidil, cygnolinę czy takrolimus i pimekrolimus oraz podawaną doustnie cyklosporynę A. Dużą skutecznością i względnym profilem bezpieczeństwa wykazuje się fotochemioterapia (PUVA) proponowana najczęściej w leczeniu ogólnym łysienia plackowatego. Leczenie łysienia plackowatego jest zazwyczaj żmudne i wymaga dużej cierpliwości ze strony pacjentów, jak i lekarzy. Chorzy powinni być szczegółowo informowani o przyczynach, czynnikach zaostrzających chorobę, możliwościach terapii i przebiegu leczenia.

Jeśli przyczyną utraty włosów jest schorzenie ogólnoustrojowe, a samo wypadanie włosów jest objawem towarzyszącym, należy wpierw opanować proces chorobowy. Często po opanowaniu zaburzenia dochodzi do odrostu włosów, choć w przypadku, gdy dojdzie do łysienia bliznowaciejącego, utrata owłosienia jest nieodwracalna.

Na rynku farmaceutycznym dostępne są liczne preparaty wspomagające regenerację włosów lub przyspieszające ich porost w formie doustnej lub do stosowania miejscowego. Zawierają zestawy witamin, m.in. z grupy B, czy witaminę A i E, mikro i makroelementy, takie jak żelazo, selen, krzem i cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy, metioninę czy cysteinę, które są elementami budulcowymi kolagenu. Często w składzie kosmetyków czy tabletek odnaleźć można także różne wyciągi roślinne (skrzyp polny, pokrzywa), a także wyciąg z drożdży piwnych. Warto zwrócić uwagę, by w stosowanych produktach przeznaczonych do włosów obecna była biotyna – witamina z grupy B, zwana witaminą piękna. Ma ona zbawienny wpływ nie tylko na stan włosów, ale i kondycję paznokci i skóry. Zalecane dzienne spożycie waha się w przedziale 30 a 100 mikrogramów (nie stwierdzono jednak, by większe dawki biotyny miały negatywny skutek na organizm). Wydaje się być szczególnie wskazana u osób, których dieta nie obfituje w produkty spożywcze o dużej zawartości tej witaminy, takich jak wątróbka, soja czy orzechy. W wielu przypadkach suplementacja oraz odpowiednia pielęgnacja włosów wystarczą, by osiągnąć upragniony cel w postaci poprawy kondycji owłosionej skóry głowy i pięknych, zdrowych włosów. Czasem jednak może okazać się, że bez pomocy lekarza nasilone wypadanie włosów nie ustąpi.

***

Nagła utrata włosów może zostać wywołana silnym czynnikiem stresogennym
Stres przyczynia się do powstania schorzenia określonego mianem łysienia telogenowego. Określamy nim sytuację, w której dochodzi do skrócenia fazy wzrostu włosa – anagenu, a większość włosów znajdujących się na skórze głowy przechodzi w fazę spoczynku – telogenu. Prócz czynników stresogennych łysienie telogenowe mogą wywołać zaburzenia metaboliczne, ostre choroby przebiegające z wysoką temperaturą, choroby przewlekłe, w tym toczeń rumieniowaty, zaburzenia hormonalne. Cierpi na nie także część kobiet w okresie poporodowym, u których w parę miesięcy po urodzeniu dziecka dochodzi do nasilonego wypadania dużej liczby włosów. Problem znika jednak w ciągu roku.

Strony: 1 2 3