Kaszel psychogenny

 4 minuty

Objawy
Kaszel suchy, męczący, bez odkrztuszania. Nie występuje w nocy i tuż po przebudzeniu. Nie ma zmian osłuchowych nad polami płucnymi. Tego typu objaw może pojawić się u osób po przebytej infekcji wirusowej lub bakteryjnej dróg oddechowych, co dodatkowo utrudnia postawienie właściwego rozpoznania. Przewlekłe występujący kaszel psychogenny może wtórnie doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej dróg oddechowych, a co za tym idzie jej przewlekłego zapalenia. Objaw kaszlu to jedynie tło do całej gamy zaburzeń sfery psychicznej.

Rozpoznanie
Kaszel przewlekły może być objawem wielu schorzeń, np. w chorobach układu oddechowego, układu pokarmowego, układu krążenia i układu nerwowego. Osoba z przewlekłym kaszlem wymaga starannej i wnikliwej diagnostyki pulmonologicznej, alergologicznej i laryngologicznej. Kaszel psychogenny rozpoznawany jest poprzez wykluczenie innych możliwych schorzeń. W tym przypadku niezmiernie ważna może okazać się uważna, nieoceniająca rozmowa z pacjentem.

Leczenie
Rozpoznanie kaszlu psychogennego nie jest jednoznaczne z symulowaniem. Kaszel psychogenny wymaga leczenia. Potrzebna jest przede wszystkim fachowa pomoc psychologa, w tym systematyczna psychoterapia. Zwerbalizowanie i uświadomienie pacjentowi przeżywanych emocji, źródła złości, ukrytych pragnień czy lęku pozwala na ich oswojenie i krok w kierunku wyzdrowienia. Pomocne bywają techniki relaksacyjne, joga. Farmaceuta czy lekarz również w tym przypadku powinni starać się pomóc pacjentowi w złagodzeniu nieprzyjemnych objawów towarzyszących odruchowi kaszlowemu. Pacjent odczuwa przewlekły dyskomfort, suchość i ból gardła, być może również mięśni klatki piersiowej. Zastosowanie mają tu leki o łagodnym działaniu przeciwkaszlowym oraz leki nawilżające i wspomagające regenerację błon śluzowych dróg oddechowych.

Strony: 1 2