Kaszel u dziecka – jak dobrać syrop?

 7 minut

Które leki stosowane w terapii kaszlu wykazują interakcje, a które nie? I czy można je ze sobą łączyć?
Warto wiedzieć, iż uniwersalne preparaty na kaszel, czyli leczące jednocześnie kaszel suchy i mokry, nie są wskazane, a składniki wykrztuśne zmieszane z przeciwkaszlowymi wzajemnie znoszą swoje działanie. Może to powodować nieskuteczność zastosowanego leczenia. Niewłaściwie dobrane leki podawane jednocześnie mogą również powodować wystąpienie działań niepożądanych, a nawet groźnych powikłań. Fenspiryd może być stosowany zarówno w monoterapii i jak i politerapii, gdyż nie wchodzi w interakcje z lekami przeciwkaszlowymi czy mukolitycznymi. Może być stosowany we wszystkich fazach zakażenia dróg oddechowych, na kaszel suchy i mokry, sam lub jako uzupełnienie terapii. Może być także łączony z innymi lekami na kaszel.

Jak i kiedy podawać leki na kaszel?
Lek na kaszel dla dziecka powinien być zarówno łagodny, skuteczny, bezpieczny, jak i wygodny w podawaniu. Przy wyborze leku mukolitycznego należy ściśle przestrzegać godzin jego podania, gdyż może być on stosowany jedynie rano i w ciągu dnia. Zbyt późno podana dawka leku mukolitycznego nasili kaszel w nocy. Leki przeciwkaszlowe zwykle stosujemy na wieczór, możliwie jak najkrócej, aby złagodzić nieproduktywny, suchy kaszel. Ułatwieniem dla opiekuna dziecka będzie polecenie skutecznego leku, który można podawać bez względu na porę dnia. Fenspiryd może być podawany o każdej porze dnia i nocy. Prawidłowe dawkowanie fenspirydu w syropie u dzieci to: 4 mg/kg masy ciała na dobę w dwóch dawkach podzielonych. Należy również pamiętać, iż przeznaczony jest on dla dzieci powyżej 2. r.ż.

Kiedy z kaszlem należy udać się do lekarza?
Konsultacji lekarskiej bezwzględnie wymaga każdy kaszel u noworodka i niemowlęcia, kaszel z towarzyszącym przyspieszeniem oddechu i dusznością oraz nagły napad kaszlu wynikający z zachłyśnięcia się ciałem obcym. Wizyty lekarskiej będą również wymagały dzieci, których stan się nie poprawia pomimo kilku dni stosowania leków dostępnych bez recepty.

Strony: 1 2 3