Kaszel u dziecka – jak dobrać syrop?

 7 minut

Czy rodzice potrafią odróżnić rodzaj kaszlu u dziecka?
Często zdarza się, że rodzice mają problem z odróżnieniem rodzaju kaszlu (suchy czy mokry), jaki dręczy ich dziecko. To zadanie trudne, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych, zaskoczonych niespodziewanym zachorowaniem pociechy. Leki mukolityczne i przeciwkaszlowe nie powinny być stosowane jednocześnie. Przy wyborze fenspirydu mamy pewność właściwego leczenia kaszlu.

Jakie leki rekomendować w poszczególnych fazach zakażenia dróg oddechowych?
Kaszel suchy, męczący, zwykle pojawia się w pierwszych dniach trwania infekcji wirusowej. Bywa tak nasilony, że zaburza sen. Natomiast kaszel mokry, wykrztuśny, pojawia się w późniejszych dniach infekcji dróg oddechowych. Zatem kaszel suchy po kilku dniach zmienia się w kaszel wilgotny. Przy prawidłowym doborze rekomendowanego leku należy zwrócić uwagę na przyczynę kaszlu, wiek dziecka oraz na mechanizm działania leku. Warto zachować ostrożność i sprawdzić, czy u dziecka nie występują przeciwwskazania do podania danego rodzaju leku. Fenspiryd działa całościowo, gdyż uwalnia od kaszlu i hamuje rozwój wywołującego go stanu zapalnego dróg oddechowych. Jest bezpieczny, nie powoduje interakcji z innymi lekami przeciwkaszlowymi, ponadto jest wygodny, gdyż może być podawany niezależnie od pory dnia. Należy pamiętać jednak, iż zastosowanie jakiegokolwiek leku nie może opóźnić wizyty u lekarza i zastosowania ewentualnej antybiotykoterapii w przypadku utrzymywania się lub pogarszania objawów. Dotyczy to szczególnie małych dzieci.

Jak działają leki na kaszel?
W leczeniu kaszlu stosuje się leki przeciwkaszlowe lub mukolityczne. Można zastosować również leki, które łagodzą kaszel poprzez działanie przeciwzapalne. Leki mukolityczne upłynniają zalegającą wydzielinę, która pojawia się podczas kaszlu wilgotnego, mokrego, ułatwiając jej odkrztuszenie. Należy szczególnie ostrożnie stosować je u niemowląt, gdyż mają one ograniczoną możliwość radzenia sobie z nadmiarem wydzieliny w drogach oddechowych. Leki przeciwkaszlowe natomiast są to preparaty wyłącznie objawowe, które hamują ośrodek kaszlowy lub obwodowe receptory kaszlowe obecne w drogach oddechowych. Lek zawierający fenspiryd działa przeciwzapalnie w drogach oddechowych, przez co nie jest jedynie lekiem objawowym. Ponadto może być stosowany zarówno w kaszlu suchym, jak i mokrym, a ze względu na swoje bezpieczeństwo może być łączony z innymi lekami na kaszel.

Strony: 1 2 3