Czy to już zawał?

 5 minut

Z kolei kardiolodzy, jak również psychiatrzy często potwierdzają fakt, że u bardzo wielu osób cierpiących na bóle dławicowe występują objawy zaburzeń psychicznych w postaci depresji, zaburzeń panicznych, a także przesadnej troski o własne zdrowie. Już w latach 90. ub.w. kardiolodzy wysuwali teorię o pokrewieństwie lub tożsamości kardiologicznego zespołu X i zespołu paniki. W 1991 r. Beitman wyraził pogląd, że stan lękowy (paniczny) może być przyczyną bólów dławicowych u osób z prawidłową koronarografią aż w 40-70% przypadków. Dane te potwierdzają zresztą najnowsze metaanalizy.

Znane jest badanie, które udowodniło znaczną skuteczność leku przeciwdepresyjnego (imipraminy) u osób z kardiologicznym zespołem X. Według innych badaczy ok. 25% pacjentów z bólem klatki piersiowej, którzy zgłaszają się do oddziałów szybkiej pomocy medycznej, ma ataki paniki. Procent ataków paniki jest nawet wyższy wśród tych, którzy szukają pomocy w pozaszpitalnej służbie zdrowia z powodu bólu w klatce piersiowej.

Wobec niejednoznaczności określenia przyczyny kardiologicznego zespołu X w leczeniu wykorzystywane są następujące rodzaje leków:

  • antagoniści wapnia,
  • leki beta-adrenolityczne,
  • aminofilina,
  • inhibitory konwertazy i angiotensyny.

Leki dobiera się empirycznie, a istotną skuteczność przeciwbólową obserwuje się u 30-50% leczonych.

Od lekarzy kardiologów pochodzi sugestia, by u osób z kardiologicznym zespołem X z objawami „nerwicy lękowo-depresyjnej” stosować psychoterapię i leki przeciwdepresyjne. Podjęcie przez psychiatrę typowego leczenia przeciwpanicznego lub przeciwdepresyjnego (farmakologiczne z ewentualną pomocą psychoterapeutyczną) może niejednokrotnie okazać się najbardziej skutecznym sposobem pomocy w tej grupie chorych.

Strony: 1 2 3