Epidemia XXI wieku

 10 minut

Brak refundacji nowych leków to nie jedyny problem w leczeniu cukrzycy. Dla lekarzy pracujących w poradniach diabetologicznych głównym problemem jest brak właściwego refinansowania wizyt chorych z powikłaniem pod postacią stopy cukrzycowej. Poradni stopy cukrzycowej zdaniem lekarzy i pacjentów zdecydowanie brakuje. Zbyt małe jest także refinansowanie pobytów w szpitalu związanych z obecnością powikłań cukrzycowych (zwłaszcza stopy cukrzycowej). W Polsce przeprowadza się ok. 4,5 tys. amputacji stopy rocznie. Ogromnym problemem jest także brak odpowiedniej liczby dietetyków, którzy byliby niezbędni do właściwego zajmowania się chorymi, zarówno na poziomie poradni diabetologicznych, jak i POZ.

Leczenie jest jeszcze trudniejsze w przypadku lekceważenia zaleceń przez chorych. – Pacjentom bardzo trudno pogodzić się z faktem, że cukrzyca jest schorzeniem przewlekłym i postępującym. Nie tylko jest nieuleczalna, ale z biegiem lat wymaga intensyfikacji leczenia. A to wymaga od pacjenta ścisłej współpracy z lekarzem, bo jest to nie tylko połykanie tabletek czy wykonywanie iniekcji – zaznacza prof. dr hab. med. Grzegorz Dzida.

Bez właściwej edukacji świadomość pacjentów się nie zmieni. – Cukrzyca to nie tylko choroba, to styl życia. Nie da się o niej zapomnieć, musimy ją kontrolować – kontrolować, aniżeli leczyć – każdego dnia. Dwa lata temu na łamach brytyjskiego magazynu „The Observer” Max Pemberton, lekarz, napisał:„Jako lekarz wolałbym mieć HIV niż cukrzycę”. Wywołał tym burzę, ale miał rację. Dziś HIV w krajach takich jak Wielka Brytania nie zabija. Łyka się tabletki i żyje normalnie. W cukrzycy same tabletki czy zastrzyki nie wystarczą. Trzeba dostosować cały styl życia, swój i rodziny – podsumowuje Monika Ostrowska z serwisu Cukrzycapolska.pl.

Źródła:
1. International Federation of Diabetes
2. WHO
3. „Gazeta Wyborcza” Cukrzyca. Trzy miliony na nią choruje, milion o tym nie wie
4. Europejskie Towarzystwo Badań nad Cukrzycą (EASD) raport „Europejski Indeks Diabetologiczny”
5. Cukrzycapolska.pl

Komentarz:
prof. dr hab. med. Grzegorz Dzida
diabetolog z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Mimo zaawansowanych badań molekularnych nie udało się niestety potwierdzić dominującego genetycznego charakteru cukrzycy. Oczywiście są pewne przypadki cukrzycy determinowane genetycznie, ale jest to znikoma liczba. W większości przypadków dominującą rolę odgrywają czynniki środowiskowe: nadmiar spożywanych kalorii w stosunku do ich zużytkowania w postaci aktywności fizycznej. Jeśli do tego dołożą się pewne predyspozycje rodzinne (także genetyczne) – pojawia się cukrzyca.

Strony: 1 2 3