Emolienty dla dzieci od pierwszego dnia życia

 6 minut

Nadmierne mycie noworodków w zasadowych mydłach o wysokim pH może spowodować podrażnienie i osłabić barierę naskórkową. Nowoczesne preparaty do mycia nie zawierają w składzie mydła, nie przesuszają skóry, zabezpieczają naskórek i do tego łatwo się zmywają. Należy je stosować w niewielkich ilościach, co podkreślają producenci na opakowaniu oraz dokładnie spłukać. Po osuszeniu w przypadku zaobserwowania suchości skóry wskazane jest zastosowanie preparatów nawilżająco natłuszczających, zwanych inaczej emolientami. W swoim składzie mają wiele substancji, w tym ekstrakty roślinne o właściwościach przeciwzapalnych, ale przede wszystkim tłuszcze zwierzęce i roślinne (olej z migdałów, konopi, soi, awokado), niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas linolowy, linolenowy, arachidonowy), węglowodory mineralne (olej parafinowy i wazelinowy), fosfolipidy i fitosterole. Miejscowo stosowane lipidy wpływają okluzyjnie na naskórek, zmniejszają utratę wody oraz wspomagają syntezę lipidów. Szczególne znaczenie mają ceramidy i kwasy tłuszczowe omega 3-6-9. Poprawiają one stopień nawilżenia skóry, wbudowują się w cement międzykomórkowy i tworzą prawidłową barierę naskórkową. Zatem emolienty odtwarzają naturalny płaszcz ochronny skóry. W swoim składzie zawierają substancje bezwonne i bezbarwne, często pochodzenia naturalnego.

Z uwagi na delikatny naskórek noworodków podatny na działanie różnych substancji drażniących emolienty pozbawione są dwóch często stosowanych z powodzeniem w wielu produktach kosmetycznych i chemii gospodarczej detergentów – SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate). Obydwie substancje mają silne właściwości drażniące i uczulające. Prowadzą do przesuszenia naskórka, mogą powodować świąd i rumień. SLES ma ponadto silne właściwości spieniające w związku z czym znajduje się w składzie wielu kosmetyków do mycia – żelach i mydłach, płynach a nawet olejkach do kąpieli.

Preparaty pielęgnacyjne dla dzieci, a zwłaszcza od 1. dnia życia, powinny spełniać kryteria najwyższej jakości. Zatem bezpieczny emolient jest delikatny, składem zbliżony do naturalnego płaszcza lipidowego i nie podrażni wrażliwej skóry noworodka. Zapewni odbudowę bariery ochronnej naskórka, zwiększy stopień uwodnienia skóry i suplementację brakujących składników odżywczych, zwłaszcza lipidów cementu międzykomórkowego. Krótkie kąpiele w ciepłej, lecz nie gorącej wodzie z dodatkiem emolientów co parę dni oraz aplikacja preparatów nawilżająco-natłuszczających po kąpieli i delikatnym osuszeniu w przypadku suchości skóry, a zwłaszcza u dzieci z atopowym zapaleniem skóry są podstawą właściwego postępowania z delikatną skórą najmłodszych. Dzieci i dorośli ze skórą skłonną do podrażnień i suchości powinni przez całe życie stosować emolienty. Dzięki takiemu postępowaniu zabezpieczą skórę i nie dopuszczą do pogorszenia jej stanu. Konieczna jest przy tym właściwa aplikacja preparatu nawilżająco-natłuszczającego, którego działanie utrzymuje się od 4 do 6 godzin. Należy go stosować  kilka razy w ciągu dnia, a tygodniowe jego zużycie u dzieci powinno mieścić się w przedziale 150-200 ml. Zatem systematyczna i codzienna pielęgnacja emolientami pozwala właściwie zadbać o naskórek, a także szybko i skutecznie zmniejszyć objawy suchości skóry i świądu.

Strony: 1 2