Cetyryzyna w zwalczaniu objawów alergii

 8 minut

Leki antyhistaminowe II generacji selektywnie blokują receptory histaminowe H1. W niewielkim stopniu przenikają do ośrodkowego układu nerwowego, wykazując niewielkie działanie uspokajające. Wykazują dodatkowo działanie przeciwzapalne. Działanie farmakologiczne leków II generacji utrzymuje się długo, dlatego podawane są one zwykle raz na dobę. Do najczęściej stosowanych leków tej grupy należą: cetyryzyna, loratadyna, feksofenadyna i desloratadyna. Wskazaniami do ich stosowania są przewlekły i sezonowy katar alergiczny, a także łagodne postacie pokrzywki.

Ze wszystkich leków II generacji na szczególną uwagę zasługuje cetyryzyna. Wykazuje ona najszybszy początek działania farmakologicznego. Maksymalne stężenie leku we krwi występuje w ciągu 30-90 minut po jego przyjęciu i utrzymuje się przez 24 h. Cetyryzyna będąca pochodną hydroksyzyny blokuje receptory histaminowe typu 1, przy czym nie wykazuje znaczącego wpływu na receptory H2. Lek nie wykazuje działania uspokajającego i jest pozbawiony działania antycholinolitycznego i przeciwserotoninowego. Poprzez silne i wybiórcze blokowanie receptorów H1 skutecznie hamuje działanie histaminy. Cetyryzyna stosowana jest w leczeniu przewlekłego i sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, sezonowego alergicznego zapalenia spojówek oraz przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. U pacjentów z nadwrażliwością, poddawanych prowokacji alergenem, hamuje napływ komórek późnej fazy zapalnej (eozynofili) do skóry i spojówek[1]. U niektórych osób mogą występować działania niepożądane: senność, niewyraźne widzenie, które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń. Jednak oczekiwane korzyści ze stosowania leku są większe niż szkody wynikające z teoretycznej możliwości pojawienia się działań niepożądanych. Cetyryzynę charakteryzuje wysoka skuteczność terapeutyczna i duży stopień bezpieczeństwa stosowania. Podczas stosowania leku nie występuje zjawisko rozwoju tolerancji. Zarejestrowana jest do stosowania u dzieci powyżej 2. r.ż. Za wyborem cetyryzyny w terapii małych dzieci przemawiają jej parametry farmakokinetyczne – wydalana jest głównie przez nerki w postaci niezmienionej, okres półtrwania u dzieci jest krótszy (5-7 h) niż u dorosłych (8-10 h), nie obserwuje się kumulacji leku w organizmie[2].

W porównaniu z innymi lekami antyhistaminowymi cetyryzyna nie ustępuje skutecznością feksofenadynie i loratadynie, co więcej – ma dodatkowe działania charakterystyczne tylko dla niej. Z badań[3] wynika, że cetyryzyna wykazuje znacznie większą skuteczność w łagodzeniu objawów sezonowego nieżytu nosa w porównaniu do loratadyny stosowanej w analogicznej dawce. Co więcej, poprawia jakość życia chorych na całoroczny alergiczny nieżyt nosa[4]. Z kolei w leczeniu objawowym przewlekłej idiopatycznej pokrzywki cetyryzyna okazała się bardziej efektywna od feksofenadyny[5]. W badaniu przeprowadzonym przez Sawako i wsp.[6] cetyryzyna najskuteczniej spośród leków przeciwhistaminowych II generacji hamowała wysięk z nosa, kichanie i uczucie swędzenia błon śluzowych nosa.

Strony: 1 2 3