Atopowe zapalenie skóry AZS

 15 minut

3. Dobrze nawilżona skóra
Jak już pisaliśmy powyżej, terapia podstawowa AZS to edukacja, profilaktyka i przywracanie zaburzonych funkcji bariery naskórkowej za pomocą całkowitej terapii emolientowej. Na rynku od wielu lat pojawiają się coraz to nowe preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej. Ich skład i działanie często są pacjentom mało znane. Często także pacjent nie ma rozeznania, które emolienty są dla niego odpowiednie. Dlatego należy pamiętać, że w doborze emolientów bardzo ważne jest indywidualne podejście do pacjenta i uwzględnienie, które preparaty były wcześniej stosowane, jaka była na nie reakcja, czy od tamtego czasu stan skóry się pogorszył i czy pacjent dostał wskazówki od lekarza dotyczące codziennej pielęgnacji skóry.
Bardzo dobre efekty w rekonstrukcji lipidów uszkodzonej bariery naskórkowej w AZS można uzyskać, stosując tzw. aktywne emolienty, tj. mieszaninę tłuszczów występujących fizjologicznie w warstwie rogowej skóry, tj. ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe i cholesterol. Ważne jest, aby poinformować pacjenta, że trwała poprawa czynności skóry następuje dopiero po 2-4 tygodniach systematycznego leczenia aktywnymi emolientami, co jest związane z fizjologicznym procesem różnicowania się naskórka, którego końcowym produktem jest obfitująca w błony lipidowe warstwa rogowa.
Duże znaczenie w miejscowym leczeniu AZS ma stosowanie nowoczesnych emolientów z agonistami dla receptorów proliferatorów peroksysomów (PPAR). Są to wysokonienasycone kwasy tłuszczowe, niektóre flawonoidy, które wywierają działanie przeciwzapalne.
Ważnym elementem leczenia AZS jest także przywrócenie prawidłowego nawodnienia naskórka. Właściwą hydratację warstwy rogowej można osiągnąć poprzez stosowanie emolientów zawierających obok lipidów mocznik, którego rolą jest zatrzymywanie wody oraz glicerolu jako związku odpowiedzialnego za transport wody ze skóry właściwej do naskórka. Dobre wyniki leczenia AZS można też uzyskać, stosując pochodną kwasu palmitynowego – PEA, fizjologicznie obecną w naskórku, której ilość w AZS jest bardzo zmniejszona.
Ważne jest także natłuszczanie suchej skóry, ponieważ przyczynia się ono do zmniejszenia świądu i sprzyja łagodzeniu stanu zapalnego.
Regularne stosowanie emolientów 3-4 razy na dobę zmniejsza konieczność miejscowego stosowania glukokortykosteroidów.
Stan skóry znacząco się poprawia także po krótkich kąpielach w wodzie o temperaturze 36-37°C, po których zaleca się aplikację wspomnianych emolientów w ciągu 5 minut od wyjścia z kąpieli. Niezbyt ciepłe i krótkie kąpiele (do 5 min.) mogą także przyczynić się do lepszego nawilżenia skóry i złagodzić na jakiś czas jej swędzenie spowodowane przez AZS. Częstotliwość kąpieli należy regulować w zależności od zmian skórnych. Najlepiej jest stosować odpowiednie emulsje do kąpieli z linii emolientów przeznaczone do skóry atopowej i unikać tradycyjnego mydła. Po kąpieli lub prysznicu należy natychmiast posmarować skórę emolientem, aby zapobiec wysychaniu skóry. Należy unikać gorących i długich kąpieli, ponieważ mogą one doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7