Aplikacja wspomagająca terapię dzieci z autyzmem

 4 minuty

Aplikacja daje terapeutom możliwość tworzenia i modyfikacji sekwencji zadań do wykonania przez dziecko w ciągu dnia. Została ona wyposażona w bardzo prosty interfejs – bez nadmiaru grafik, kolorów, animacji i przycisków, co uczyniło ją bardzo przyjazną dla osób autystycznych.
Dzięki zastosowaniu odpowiednich blokad, dziecko nie może przejść do wykonywania kolejnej aktywności zanim nie wykona aktualnie wyświetlanego zadania. Oprogramowanie może być zainstalowane na urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z planów aktywności również poza ośrodkiem terapeutycznym.
– Jest to szczególnie ważne dla osób, które być może będą musiały korzystać z tego typu instrukcji do końca swojego życia. Osoba, która porusza się i korzysta podczas różnych czynności życiowych z nieporęcznego, obszernego segregatora wygląda ekscentrycznie i zwraca uwagę na swoje dysfunkcje. Natomiast w dzisiejszych czasach posługiwanie się urządzeniami mobilnymi, takimi jak tablet czy laptop jest zupełnie naturalne – dodaje dr inż. Agnieszka Landowska.

Aplikacja jest obecnie testowana przez wychowanków Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. Pierwsze testy wskazują, że dzieci chętniej podejmują zadania i szybciej je wykonują. Szczególnie cieszy fakt, że aplikacja stworzona w ramach współpracy politechniki i instytutu będzie całkowicie bezpłatna. Dzięki temu będzie w pełni dostępna zarówno dla nauczycieli, jak i dla rodziców dzieci z autyzmem. Już wkrótce aplikację będzie można pobrać i stosować w domach, szkołach i ośrodkach. Jednocześnie każdy użytkownik będzie mógł pobrać kod źródłowy aplikacji i samodzielnie rozwijać jej funkcje czy dopasować ją do specyfiki stosowanego procesu terapii.

Strony: 1 2