Alarm smogowy

 7 minut

– Kaszel, ból głowy, suchość oczu, senność, rozdrażnienie mogą w reakcji na zanieczyszczenie powietrza wystąpić także u ludzi zupełnie zdrowych – mówi Weronika Michalak, kierowniczka programu Czyste Powietrze w polskim oddziale Health and Environment Alliance (HEAL), międzynarodowej organizacji non-profit analizującej wpływ środowiska na zdrowie obywateli Unii Europejskiej. Zaniepokojone swoim samopoczuciem osoby mogą trafić do apteki z prośbą o poradę. – Oczywiście, jeśli osoba cierpiąca na przewlekłe schorzenie sygnalizuje, że czuje się gorzej, to należy ją odesłać do lekarza – zaznacza Michalak. Co innego, gdy tylko szuka porady i chce zabezpieczyć się przed skutkami smogu. – Pierwszą sprawą jest kontrolowanie jakości powietrza. Można to robić na stronie Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska lub choćby za pomocą aplikacji w telefonie. Jeśli wiemy, że powietrze jest silnie zanieczyszczone, należy – w miarę możliwości – ograniczyć wychodzenie z domu. Warto też kupić oczyszczacz powietrza do mieszkania. I nie otwierać okien, zwłaszcza rano i popołudniu, kiedy ludzie palą w piecach oraz jeżdżą do pracy autami i z niej wracają.

Zdarza się, że w aptekach pacjenci pytają o maseczki, które uchronią ich przed pyłem. – Ale nieporównywalnie rzadziej niż działo się to w 2009 r., kiedy mówiło się o epidemii świńskiej grypy – twierdzi farmaceutka z Wrocławia. Większe niż obecnie zainteresowanie obserwowano w ubiegłym roku, w styczniu, kiedy o smogu było bardzo głośno. – Wtedy sporo osób kupowało zwykłe maseczki chirurgiczne, ale one nie są skuteczną ochroną przed zanieczyszczeniami powietrza i farmaceuci powinni o tym informować swoich pacjentów – mówi Weronika Michalak.

– Jeśli chcemy kupić maseczkę, powinniśmy sprawdzić, czy ma ona odpowiednie certyfikaty i filtry, np. rekomendowane przez Centralny Instytut Ochrony Pracy filtry FFP2 czy FFP3. I należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: taka ochrona przeznaczona jest dla osoby zdrowej, dorosłej i nie można z nią przesadzić.

Korzystanie z maseczki przez 24-godziny na dobę może skutkować problemami oddechowymi – Znam takie przypadki, że człowiek chodził w niej po domu albo nawet spał. Nie powinno się też samodzielnie stosować masek u dzieci czy osób starszych, z problemami układu oddechowego czy krążenia. Stosowanie tego rodzaju ochrony przed zanieczyszczeniami należy indywidualnie uzgodnić z lekarzem prowadzącym. A biegacze? Muszą sprawdzić to na swoich organizmach i ocenić, czy bieganie w masce nie powoduje utrudnienia w oddychaniu – radzi Weronika Michalak. – Ale najlepiej w dniu, kiedy powietrze jest bardzo zanieczyszczone, zrezygnować z biegania albo wsiąść do pociągu i pojechać na jogging za miasto.

Lepiej jednak, niż uciekać przed smogiem, podjąć z nim walkę. To ważne przede wszystkim dlatego, że oddychanie powietrzem złej jakości ma bardzo poważne długofalowe skutki. W 2013 r. WHO alarmowała, że z powodu smogu na świecie rocznie umiera 3,5 mln osób. Powoduje on np. nowotwory płuc u tych, którzy nigdy nie palili papierosów. Jest też jednym z czynników, które sprawią, że zwiększa się ryzyko zachorowania na Alzheimera – badania na ten temat opublikowano w „The Lancet”. „The Telegraph” doniósł z kolei, że smog wpływa też negatywnie na męską płodność. Skutki zanieczyszczeń powietrza mogą więc być bardzo poważne. O tych najpoważniejszych przekonamy się w przyszłości.

Strony: 1 2