Aktualności
30 maja: Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego (SM)
2 minuty

Każdego roku 30 maja w kilkudziesięciu krajach na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego – przypomina serwis Aptekarzpolski.pl. To doskonała okazja do tego, by propagować informacje o chorobie, wokół której narosło wiele nieprawdziwych mitów.
Statystyki zachorowań na SM
Jak donosi Aptekarzpolski.pl, stwardnienie rozsiane (SM) to nieuleczalna choroba neurologiczna o podłożu autoimmunologicznym, o różnorodnym przebiegu, która dotyka ok. 52 tysięcy osób w Polsce, a na całym świecie – ok. 2,8 miliona. Rocznie w naszym kraju nawet 2 tysiące osób słyszy diagnozę stwardnienia rozsianego.
Choroba ma wiele różnych objawów, które w istotny sposób mogą wpływać na życie osób chorych. Do najpoważniejszych z nich należą: zaburzenia ruchowe, niedowłady, zaburzenia równowagi, problemy z widzeniem, nadmierne i bolesne napięcie mięśni, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia nastroju, osłabienie pamięci i uwagi.
SM: fakty i mity
Wokół choroby panuje wciąż wiele mitów, które wpływają na jakość życia osób chorych i ich bliskich. Fakty mówią jednak same za siebie:
- SM nie jest chorobą śmiertelną;
- chorzy mogą pracować, uczyć się i spełniać marzenia;
- osoby chore mogą mieć dzieci;
- SM nie jest chorobą dziedziczoną;
- dzięki szybkiej diagnozie, lekom i rehabilitacji można znacząco zahamować postęp choroby.
SM 2022: więzi, kontakty, relacje
Światowy Dzień SM to święto zainicjowane przez Międzynarodową Federację SM (MSIF). Daje poczucie wspólnoty osobom z SM, a także podnosi świadomość społeczną na temat tej choroby.
Tegoroczny temat Światowego Dnia SM to „SM. Więzi, kontakty, relacje” (MS Connections) podkreśla rolę relacji międzyludzkich, jako bardzo istotnego elementu radzenia sobie z chorobą. Zachęca do wspólnego podejmowania działań, do wzajemnego wspierania się, do współpracy z różnymi instytucjami i światem nauki, do walki z wykluczeniem.
Z okazji obchodów przypinamy pomarańczową wstążeczkę – symbol solidarności z osobami chorującymi na stwardnienie rozsiane.
źródło: Aptekarzpolski.pl